Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostatní koníci

KEVIN

KEVIN - obrázek

Fjordský kůň

Otec:

Matka:

Narozen: 2002

 

 

 

9.listopadu 2010 si z Jáchymova přivezla rodina Orctových 8letého fjorda Kevina, který ihned po příjezdu dostal přezdívku Tony…

 

PÁJA

PÁJA - obrázek

Norický kůň

Otec: 687 Ministr

Matka: 23/451 Parodie

Narozena: 12.4. 2009

 

 

Páju si v Ostřetíně jako roční „mimčo“ vybrala Hanka podle jejího jména. Krásná, i když zatím trochu paličatá slečna, která se těší veliké náklonnosti ze strany mrňouse Karlíka a nerada nocuje v boxe, se bude postupně připravovat na své hlavní povolání – terapeutku.

 

FARAON

FARAON - obrázek

Fríský kůň

Otec:

Matka:

Narozen: 2000

 

Krasavec mezi krasavci - to naše černá perla, valášek Faraon, reprezentující královské plemeno fríských koní. Postupně nás ale přesvědčil, že výstavy ani závody mu k srdci nepřirostly, nejraději o svoji srst pečuje válením.

 

LAURENA

LAURENA - obrázek

Anglický plnokrevník

Otec: Brustolon

Matka: Come Un Garcon

Narozena: 18.1.1990 (+ 2.1.2010)

 

Kobylka s výtečnou dostihovou minulostí u nás od půlky listopadu 2008 do 2.ledna 2010, kdy nás kvůli těžké cévní příhodě nečekaně a náhle opustila, trávila zasloužený spokojený důchod. Díky své milé povaze a krásnému „kukuči“ byla skvělým mazlícím terapeutem pro velké i malé.

Více informací o Laureně, jejích potomcích i vnoučatech najdete na: www.laurena.wgz.cz

 

LUKÁŠ

LUKÁŠ - obrázek

Norik

Otec:

Matka:

Narozen: 2.5.1993

 

Obrovitý a svalnatý ryzák Lukáš kdysi tahal dřevo v lese.  U nás je využíván k léčbě mentálně postižených neurologických  klientů.

 

LIMETREE MAGNUM

LIMETREE MAGNUM - obrázek

Welsh Cob

Otec:

Matka:

Narozen: 10.3.2004

 

 

Magnum je osobním koníkem Pavlínky, jeho první krůčky vedla a jezdecké abecedě ho učila Zuzka Prokopová na Ranči Loučka. Po základním výcviku přišel na jaře 2008 do Hipocentra a společně se svou mladou jezdkyní se věnuje sportování. Jeho největší předností je bezvadný charakter.

 

GORDON

GORDON - obrázek

Kříženec arabského koně a Českomoravského belgika

Otec:

Matka:

Narozen: 30.6.2001

                                                                                 

Mohutný hnědák Gordon je někdy používán při práci s neurologickými pacienty, ale mnohem více si ho užijí naši zkušenější jezdci ve školičce. Nezapře se v něm arabská krev ani vedoucí úloha ve stádě a na první pohled je vidět, jak moc je fixovaný na svou „paničku“ Hanku.

 

BENEDIKT

BENEDIKT - obrázek

Anglický plnokrevník

Otec: Lorenzio (GB)

Matka: Buděna

Narozen: 12.3.1987

 

Náš „dědeček“ s nepatrným kvítkem na čele byl v průběhu roku 2008 vzhledem ke svému věku ze služeb uvolněn a užívá si relaxu. Dříve, než se jeho domovem stalo Hipocentrum, prožil docela pestrý život, který vzhledem k jeho původu nemohl začít jinak, než na dostihové dráze.  Odchovanec JZD Tuchoraz má ve svém průkaze napsáno: otec Lorencio, matka Buděna a o té se tvrdilo, že je posledním v té době žijícím potomkem Koně století Masise. Beník svůj životní křest absolvoval koncem května roku 1989 v Chuchli a obsadil 5.místo. Ještě lépe dopadl při dalším startu, když skončil nejprve jako druhý a potom dvakrát vyhrál. Musel být vyrovnaným a tvrdým koněm, protože startoval celkem šestkrát a to je na dvouletého koně nezvykle velké číslo. Největšího úspěchu z hlediska výkonostního dosáhl v Ceně zimního favorita (Gd-3), kde v sedle s Romanou Neslerovou finišoval na skvělém 3.místě.  Jako tříletý vyběhl pouze jednou a to skončil na 3.místě. Slibně se rozvíjející sportovní kariéru ukončily zdravotní patálie, způsobené poraněním šlachového aparátu, které bylo neslučitelné s další náročnou aktivitou a také oslepnutím na jedno oko. Do klubu mladých důchodců tedy odešel s bilancí sedmi startů a dvou vítězství. Následovala dlouhá doba nejrůznějšího působení a využití (údajně začal u pětibojařů na Bílé Hoře), do historie jezdectví se zapsal jako úspěšný drezúrní kůň ing. Jaromíra Hokeše. Tato dvojice se podle dostupných informací propracovala až na stupeň Grand Prix, což můžeme v případě plnokrevníků označit za mimořádné. Další životní etapa ze sportu vyřazeného Benedikta byla spojena se socioterapeutickou farmou Bohnice, kde pomáhal fyzicky i psychicky postiženým pacientům plných osm let. Vyzrálý a v této oblasti zkušenostmi obdařený „profesor“ se v létě roku 2004 přestěhoval na západ Čech, do Hipocentra Pá-Ja.  Jako plnokrevník byl na vnější podněty mnohem citlivější než příslušníci dalších plemen a tato přednost vyhovovala určité skupince pacientů z řad skoliotiků nebo se sterilitou bojujících žen.

 

KARIB

Nový příspěvek - obrázek

Český teplokrevník

Otec: 211Biskaj lib.

Matka: VC423 - Dina

Narozen: 1985 (+ 2007)

 

Karib byl úplně prvním koněm a do Hipocentra se dostal až jako dvanáctiletý a navíc ne zcela zdravý. Dostalo se mu veškeré péče a do roka byl z něho chlapík. Pomáhal především neurologickým a ortopedickým pacientům.

Ale osud k němu nebyl vždycky tak nakloněný jako ve Stanovicích. Nejprve se věnoval sportování v JK Stará Role, s několika stálými jezdci se dostal k čistě absolvovaným parkurům stupně "L". Díky jeho vyrovnané povaze byl zároveň dobrým učitelem mladých jezdců.  "Hamtalák", jak byl kvůli zvláštnímu postoji přezdíván, se neztratil ani na drezúrním obdélníku. Dokonce některé výsledkové listiny tehdejších okresních a oblastních přeborů dorostu obsahovaly jeho jméno. Jenže síly k závodění mu pomalu ubývaly a když bylo Karibovi deset let, začal se kromě rozšiřující se podotrochlózy stále častěji připomínat jeho úhlavní nepřítel z mládí – astmatické záchvaty. Pobyt ve stáji se pro něho stával utrpením a tak se začátkem září roku 1998 přestěhoval nedaleko Karlových Varů, do míst s krásnou přírodou, kde mu bylo umožněno volné ustájení po celý rok, bez ohledu na počasí. Jak to tak bývá, po nějakém čase i on doplatil na problémy stávající majitelky a čekal ho dost lítostivý osud. Smutná cesta do míst, odkud není návratu... Štěstěna ale přece jenom stála na Karibově straně a tak se po nepříjemných zdlouhavých tahanicích ocitnul v Hipocentru. Stal se respektovaným "šéfem" celého stádečka a brzy se za pomoci Pavlínky naučil všemu, co kůň na hipoterapii potřebuje – význam nejrůznějších dotyků po celém těle, odhadnout fyzickou i psychickou průpravu malého pacienta a okamžitě se mu přizpůsobit. Stal se z něho natolik zdatný "profesor", že dokázal vytušit blížící se epileptický záchvat pacienta a včas na něho upozornil. V tomto krásném poslání se uplatnil sedm let. Sedm let plných stoprocentního nasazení a také v zavalení lásky a obdivu. Do koňského nebíčka odešel na Velikonoční pondělí roku 2007. Předčasně, náhle a tiše, jenom ve společnosti svých věrných čtyřnohých kamarádů. Nesmutnili jenom lidé. Gordon, kterého s Karibem pojilo nejsilnější pouto, se odpojil od stáda, jako kdyby se odmítal smířit s kamarádovým odchodem.